background img
May 6, 2013
0 0

Android Tabletler iPad’i Tahtından İndirdi

Yazar

Android, iOS ve Windows Tabletler arasındaki rekabet kıyasıya devam ediyor. Amerikan istatistik şirketi IDC’nin tablet piyasasını konu edinen son araştırma raporuna göre 2013’ün ilk çeyrek satış rakamlarında Android Tabletler Apple’ın iPad serisini geçmiş ve tablet pazarının%56.5‘ine hakim durumdalar.

2013 yılının ilk çeyrek rakamlarını geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyaslayan rapora göre 2012’nin ilk 3 ayında 8 milyon adet satan android tabletler bu yıl neredeyse 2.5 katlık bir performans artışıyla 27,8 milyon satış rakamına ulaşmış durumda.

Bu rakamın 8,8 milyon gibi çok büyük bir bölümünü Samsung tablet satışlarının oluşturduğunu alttaki tablodan görebilirsiniz. Pazarda Galaxy Note 10.1 ve iPad Mini’nin en büyük rakibi olan Galaxy Note 8 ile beraber Galaxy Tab 2 10.1, Galaxy Tab 2 7.0,  Galaxy Tab 8.9 ve Galaxy Tab 7.7 gibi önemi ürünlere sahip olan Samsung’u 2,7 milyon satış rakamıyla ASUS takip ederken Amazon’un pazar payının geçtiğimiz yıla göre düştüğünü görüyoruz. ASUS’un bu çıkışının en büyük nedeninin Nexus 7 olduğunu tahmin etmek güç değil.

Daha önce bir yazımızda android tablet pazarında sadece büyük oyuncuların olmadığını “white box” yani beyaz kutu olarak tabir edilen ve 2012 yılında 40 milyon adet sattığı tahmin edilen ucuz tablet pazarında da rekabetin son gaz devam ettiğini ve 2013 yılının ucuz tabletlerin yılı olacağını belirtmiştik. IDC’nin raporuna göre alttaki tabloda Others yani Diğerleri başlığı altında görebileceğiniz markaların 2013’ün ilk çeyreğinde  toplam satış adedi 15,5 milyon ile android tablet pazarının yarısından fazlasını oluşturuyor. Sony ve Acer gibi markaların da Diğerleri altında yer aldığını belirtelim. Ülkemizde çin malı tabletler olarak da bilinen bu pazarın en bilinen ve en çok tutulan markalarının PolyPad, Ainol, Codegen ve Stormax olduğunu ve özellikle A101 ve BİM gibi binlerce mağazası olan satıcıların ara ara yaptıkları tablet satışları ile onbinlerce fiyat/performans tableti sattığını hatırlayalım.

Peki android tabletler pazar liderliğini iPad’den alırken Apple ne yapmış?

Yukarıdaki ikinci tablodan da görülebileceği gibi Apple da iPad satışlarını %65,3 arttırarak 11,8 milyondan 19,5 milyon satış rakamına çıkmış. Böylesi bir artıştan sonra Apple yönetim kurulunun mutsuz olduğunu hiç zannetmiyorum.

Androidin bir diğer rakibi Windows işletim sistemli tabletler ise geçtiğimiz sene %1 olan pazar paylarını %3,3 civarına arttırmayı başarmış durumdalar. Windows tablet satışlarındaki bu artışı yükselen yeni iş kavramı olan “Mobilite” ve bu felsefeseyle hareket eden kurumsal şirketlerin direk satış elemanları ve orta/üst düzey yöneticilerine her an her yerden iş yapabilmeleri için windows tabanlı tabletler vermeye başlamalarına bağlamak mümkün.

Biz yine asıl konumuz olan androide dönecek olursak androdin tablet pazarında liderliği ele geçirmesi ne anlama geliyor?

Bildiğiniz gibi pek çok uygulamanın ilk olarak iPhone/iPad uygulamaları geliştiriliyor ve ne yazık ki android uygulamaları için bazen uzun süre beklemek zorunda kalıyoruz. Hatta çoğu zaman android sürümleri sadece akıllı telefonlar için geliştiriliyor ve tablet versiyonlarına önem verilmiyor. Android tablet satışlarınındaki bu ciddi artışın yazılım geliştiricilerin dikkatini çekeceği ve en az iPad versiyonları kadar kaliteli android tablet uygulama ve oyunlarının da önümüzdeki dönemde Google Play’de yerini alacağını düşünüyoruz.

Kaynak: Android Central, IDC 

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın