background img
May 29, 2015
0 0

Android M ile Gelen Yenilikler

Yazar

Google’ın Amerika’nın San Francisco şehrinde düzenlediği Google I/O 2015 etkinliğinde Android işletim sisteminin en yeni sürümü Android M’e resmiyet kazandırdı. İşte Android M işletim sisteminin Android platformuna getirdiği yenilikler.

Google’ın geleneksel geliştirici etkinliği Google I/O 2015‘te Android işletim sisteminin en yeni sürümü Android M’e resmiyet kazandırdı. Android 5.0 Lollipop işletim sisteminden sonra Android işletim sistemine merhaba diyen Android M işletim sistemini geliştirirken 6 ana temel üzerinde durduğu açıklayan Google, Android işletim sistemini Android M ile birlikte geliştirmeye devam ediyor. Android Lollipop işletim sistemi ile material design anlayışına geçiş yaparak işletim sisteminin arayüzünde büyük değişiklikler yapan Google, Android M işletim sistemi ile arayüzde çok fazla değişikliğe gitmese de yazılımsal olarak Android işletim sistemini bir üst seviyeye taşıyor.

Android-M-Uygulama-IzinleriAndroid M ve Uygulama İzinleri

Andorid işletim sistemine Android M ile birlikte giriş yapan en radikal çözümlerden bir tanesi uygulama izinleri. Google Play Store’dan uygulama indirmek isteyen kullanıcılar ilk olarak uygulamanın hangi izinlere erişim izni istediği ile alakalı bir bildirim sayfasıyla karşılaşıyordu. Android M işletim sistemi ile birlikte Google Play Store’daki bu izin ekranı tarihe karışacak. Google Play’den uygulama indirmek isteyen kullanıcılar izin ekranıyla uygulamayı kullanmaya başladıklarında karşılaşacak. Mikrofon erişim izni, kamera erişim izni, kişiler ve konum erişim izni gibi kullanıcılar tarafından sıkça gündeme getirilen “Bu uygulama bu kadar izni ne yapıyor?” sorusundan Google ve geliştirileri bir nebze olsun kurtaracak.

Android-M-Uygulama-Izinleri2iOS platformunda uygulama izinleri prosedür mantığına benzer bir geliştirmeyi Android platformuna taşıyan Google, uygulama izinlerini 8 ana başlıkta toplayarak kullanıcılardan uygulama içerisinde bu izinleri isteyecek. Mesela WhatsApp uygulamasını kullanan bir kullanıcı sesli mesaj göndermek istediğinde mikrofon erişim izni ile alakalı uyarı mesajıyla karşılaşacak. WhatsApp’ın kullanmış olduğu tüm erişim izinlerini ayrı ayrı “Erişim İzinleri” sayfasından görüntülenebilecek  ve kullanıcı isterse mikrofon erişim izni veya kamera erişim iznini kapatabilecek.

Android 4.3 Jelly Bean işletim sisteminde yer alan fakat Google’ın Android 4.4 KitKat güncellemesiyle işletim sisteminden kaldırdığı Android Ops uygulaması da Google’ın Android M ile birlikte işletim sistemine dahil ettiği uygulama izin yönetimine benzer bir mantıkta çalışıyordu. Android Ops, hangi uygulamanın hangi izinleri istediğini görmenizi ve bu izinleri açıp-kapatmanızı sağlıyordu. Android Ops ile alakalı detaylı bilgiye buradaki haberimizden ulaşabilirsiniz.

Chrome-Custom-Tabs_1Web Deneyimi ve Uygulama Bağlantı Sistemi

Google’ın Chrome Custom Tabs adını verdiği yeni özellik ile geliştiriciler artık uygulamalarının içerisinde kırpılmış bir Chrome tarayıcısını kullanabilecek. Özelleştirmiş Chrome sekmeleri olarak adlandırabileceğimiz bu özellik sayesinde Chrome’da kayıtlı kullanıcı girişlerinizi, kayıtlı şifrelerinizi, otomatik tamamlama ve çok süreçli güvenlik gibi Chrome’un sunduğu özellikleri uygulamalarda kolaylıkla kullanılabilecek.

Özelleştirilmiş Chrome sekmeleri özelliğini daha anlaşılır kılmak için örnek verecek olursak; Pinterest uygulamasında bir web linki açmak istediğinizde uygulama içerisinde özelleştirilmiş mini bir Chrome sekmesi açılarak Chrome’un sunduğu yukarıda belirtmiş olduğumuz kayıtlı datalarınıza ulaşabilirsiniz.

Chrome-Custom-Tabs_2Google’ın Android M işletim sistemiyle sunduğu bir diğer yenilikte Android’in dahili uygulama bağlantı sistemi. Uygulamalarda yer alan linklere tıkladığınızda Android M işletim sistemi cihazlarda artık linkin ait olduğu platfroma doğrudan yönlendirilme yapılacak. Böylece kullanıcılar ulaşmak istedikleri sayfalara artık daha güvenli ulaşacabilecek. Linkler arasında yer alan zararlı yönlendirme yazılım bağlantıları artık Android cihazlar için dert olmaktan kurtuluyor diyebiliriz. Mesela e-postalarınız içerisinde bir Twitter linkine tıkladığınızda sistem doğrudan Twitter uygulamasında linki açacak.

AndroidPay-Firmalar_2Google’ın Yeni Mobil Ödeme Sistemi “Android Pay” ve Parmak İzi Desteği

Apple’ın Eylül 2014’te iPhone 6 ve 6 Plus modelleriyle birlikte resmiyet kazandırdığı mobil ödeme sistemi Apple Pay özellikle Amerika’da Apple’ın yaptığı işbirlikleri sayesinde büyük başarılara imza attı. Apple’dan çok daha önce Mayıs 2011’de duyurduğu Google Wallet uygulamasıyla mobil ödeme sistemlerine adım atmıştı fakat Google’ın mobil cüzdan uygulaması bir türlü istenilen başarıyı yakalayamadı.

Android PaySamsung ve Apple cephesinden gelen mobil ödeme uygulamalarını izleyen Google, sonunda WMC 2015’te ilk duyurusunu yaptığı Android Pay ödeme sistemini duyurdu. Apple Pay’e göre daha esnek bir yapı sunan Android Pay uygulaması sayesinde banka kartlarınızı ve kredi kartlarınızı ödemelerde kullanmak için uygulamaya tanımlayabilirsiniz. Tanımlamış olduğunuz bu kartlar ile NFC (Yakın Alan İletişimi) teknolojisi ve Host Card Emulation sistemlerini kullanarak mesela McDonald’s veya Dominos Pizza‘da telefonuzdan temazsız ödeme yapabileceksiniz. Ayrıca geliştiriciler uygulamalarını Android Pay’e entegre ederek ödeme araçları arasına Android Pay’i de dahil edebilecek. Android Pay uygulaması Android 4.4 KitKat işletim sistemi ve üzerindeki tüm Android cihazlarda kullanılabilecek. Android Pay ile alakalı tüm detaylara buradaki haberimizden ulaşabilirsiniz.

Android MNFC teknolojisi ile ödeme yapmanın yanında Apple Pay uygulamanızın şifresini parmak izi sensörü olan akıllı telefonlarda bu sensörü kullanarak açabilir ve ödeme işlemini çok daha kısa güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Samsung ve Huawei gibi akıllı telefon pazarının önemli isimlerinde yaklaşık 2 yıldır parmak izi sensörü ile alakalı yazılımsal geliştirmeleri görüyoruz fakat Android M işletim sistemiyle birlikte parmak izi sensörü yazılımı stok Android işletim sisteminde yer alacak. Üreticilerin farklı yazılımsal özellikler geliştirmesine gerek kalmadan parmak izi sensörünün Android M işletim sisteminin içerisinde yer alması özellikle 2015 yılının son çeyreğinde parmak izi sensörüne sahip cihazların Android pazarına girişine neden olacaktır diyebiliriz.

Doze-AndroidMGüç Yönetimi, Batarya Performansı ve USB Type-C Desteği

Android işletim sisteminin batarya performansını tanıttığı her yeni günceleme ile yukarıya çekmeyi hedefleyen Google, Android M ile batarya performansı konusunda da iyileştirmeler yaptığını duyurdu. Doze adı verilen özellik sayesinde cihazın hareketine bağlı olarak uygulamaların cihaz tarafından kullanılmasını veya kapatılması sağlıyor. Cihazınızda uzun süre hareket algılanmaması durumunda Android M işletim sistemi arka plandaki uygulamaları kapatarak batarya performansına olumlu bir katkı yapıyor.

Google, Doze özelliğinin kullanıldığı Nexus 9’un Android Lollipop işletim sistemine sahip Nexus 9’a göre yaklaşık 2 kat daha iyi batarya performansı sunduğu iddia ediyor.

usb-type-c-AndroidAyrıca Apple MacBook ve Google Chromebook Pixel cihazlarında yer alan iki yönlü USB konnektörü Android M işletim sistemiyle Android platformuna geliyor. Yani Google, Android M işletim sistemi kullanan bir tabletten Android telefon şarj etme imkanı sunuyor. USB Type-C desteği sayesinde cihazların 3-4 kat daha hızlı şarj edilebileceğini de ekleyelim.

Android-M-SesKontrolEk Özelikler

Android işletim sistemini kullanıcı deneyimi üzerine kuran Google, Android kullanıcılarının muzdarip olduğu konulardan olan ses kontrol seçeneklerini detaylandırarak kullanıcıların daha rahat zil sesi, alarm ve uyarı mesajlarının sesini farklı seviyelerde ayarlamasına imkan tanıyor.

Okumakta olduğunuz bir yazının belli bir kısmını paylaşmak istediğinizde Android M işletim sistemi en çok kullandığınız uygulamaları ve kişileri karşınıza getirerek ilgili metni daha hızlı paylaşmanıza imkan sağlayacak.

Android M işletim sisteminin çıkış tarihi ve Google I/O etkinliğinde tanıtılan diğer uygulamalara buradaki  Google I/O 2015 haber setimizden ulaşabilirsiniz.


Görsel Kaynak: Techcrunch

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın