background img
Tem 6, 2014
0 0

Android L İşletim Sistemi Nexus 4’e Port Edildi

Yazar

Google’ın geçtiğimiz ay düzenlediği I/O 2014 etkinlinliğinde resmiyet kazandırdığı Android işletim sisteminin en güncel sürümü Android L ile alakalı detay ve haberler gelmeye devam ediyor. Google’ın geçtiğimiz hafta Nexus 5 ve Nesxus 7 2013 Edition modelleri için kullanıma sunduğu Android L geliştirici önizleme sürümü Nexus 4 için port edildi. İşte Xda geliştiricileri tarafından Nexus 4’e port edilen Andorid L işletim sisteminin detayları.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich işletim sisteminden sonra en radikal tasarım değişikliği içeren Android L kod isimli yeni işletim sistemini nihai sürümü ile Android cihazlarda yerini almadan önce Google geliştiricilerin Material Desing adı verilen yeni tasarım dili ve Andorid L işletim sisteminin sunduğu yenilikleri test edebilmeleri için Android L geliştirici ön izleme sürümünü geçtiğimiz hafta Nexus 5 ve Nexus 7 2013 Edition modelleri için yayınlamıştı. Google’ın Nexus 7 2012 Edition, Nexus 4 ve Nexus 10 modelleri için Android L geliştirici ön izleme sürümünü yayınlamaması her ne kadar hayal kırıklığına neden olsa da Android L AOSP kaynak kodlarında bu cihazlarında yer alması sonbaharda nihai sürümü dağıtılacak olan Android L işletim sisteminin Nexus 4, Nexus 7 2012 Edition ve Nexus 10 modelleri için de dağıtılacağını ortaya çıkardı.

Android L Nexus 4Android L işletim sisteminin sunduğu yenilikleri cihazlarında denemek isteyen Nexus 4 kullanıcılarını daha fazla bekletmek istemeyen Xda geliştiricileri Android L işletim sistemini Nexus 4’e port etti. Geliştiriciler tarafından belli aralıklarla güncellenen Nexus 4 Android L ROM‘u şu anda bazı hataları içerse de Nexus 4 için Android L işletim sisteminin ilk adımı oldu. Xda geliştiricilerin yayınladığı Nexus 4 Android L ROM’unda dikkat çeken hatalardan bahsedecek olursak; ROM’un yüklü olduğu cihazlarda Bluetooth bağlantısında , Google Play Store erişiminde ve şebeke bağlantısında  şu anda sorunlar yaşanıyor.

Android,Crome OS ve web için radikal tasarım değişikliği sunan “Material Design” tasarımını tüm bu olumsuzluklar rağmen cihazlarında test etmek isteyen okurlarımız buradan Nexus 4 Android L ROM’u indirip cihazlarında test edebilir. Cihazınıza Android L ROM’unu yüklemeden önce mevcut ROM’unuzun yedeğini almanızı öneriyoruz.

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın