background img
May 1, 2017
0 0

Android’de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Yazar

Telefonlarımızın bilgisayarlarımıza giderek daha çok benzemeye başlamasından beri çeşitli sebeplerle ekran görüntüsü almak durumunda kalıyoruz. Her ne kadar Android cihazların tümünde ekran görüntüsü almanın standart bir yöntemi olmasa da aşağıdaki yöntemlerden biri mutlaka işinize yarayacaktır.

1. Standart Yöntem (LG, HTC, Motorola, …)

Android 4.0’dan itibaren kullanılan bu standart yöntem şu şekilde: Güç (Power) ve Ses Azaltma (Volume Down) düğmelerine aynı anda basın. 1 saniye kadar sonra cihazınız bir animasyon, ses veya titreşim ile ekran görüntüsünün başarıyla alındığını size bildirecektir.

Bu yöntem Google’ın Android cihaz üreticileri için standart önerdiği yöntem olup LG, HTC ve Motorola gibi fiziksel Ana Ekran (Home) düğmesi olmayan cihazlarda bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Aslında bu yöntemin kendince zorlukları bulunuyor. Düğmelere eş zamanlı basmak her kullanıcı için çok kolay değil. Güç düğmesine biraz geç bastığınızda ekranda ses ayar eklentisi görünecek, ses azaltma düğmesine biraz geç bastığınızda ise ekran kapanacaktır. Bu sebeple düğmelere aynı anda basmak önem arz ediyor.

2. Ana Ekran (Home) Düğmesi Yöntemi (Samsung)

Bazı üreticilerin kendine has yöntemleri mevcut. Eğer standart yöntem işe yaramazsa bu yöntemi kullanabilirsiniz: Güç (Power) ve Ana Ekran (Home) düğmelerine aynı anda basın. Cihazınız ekran görüntüsü alındığını bildirdiğinde düğmeleri bırakın.

Bu yöntem Samsung cihazlarda kullanılmaktadır.

Samsung’un neden standart dışına çıkarak bu yöntemi kullandığını bilmiyoruz. Fakat standart yönteme göre bazı dezavantajları var. Örneğin tek elle ekran görüntüsü almak için elinizin şekilden şekle girmesi gerekiyor.

3. Güç Menüsü Yöntemi (Sony)

Sony’nin Xperia Z5 gibi yeni telefonlarında diğer yöntemlere göre oldukça kolay olduğunu düşündüğümüz bir yöntem var: Güç düğmesine basarak güç menüsünü açın ve ekran görüntüsü alma düğmesine dokunun. Yani şu düğme:
Sony Ekran Görüntüsü Düğmesi
Benzer şekilde aynı menüden ekran videosu kaydetme özelliğini de başlatabilirsiniz.

Hem tek elle rahat kullanım rahatlığı sağlaması hem de iki düğmeye aynı anda basma zorunluluğunu ortadan kaldırması sebebiyle bu yöntemi diğer yöntemlere göre daha kolay buluyoruz.

4. Ekran Görüntüsü Uygulamaları

Cihaz üreticilerinin sağladığı yöntemler dışında ekran görüntüsü almanızı kolaylaştıracak bazı uygulamalar da var. Screenshot Easy gibi uygulamalar cihaz üreticinizin sağlamadığı bazı yeni yöntemler sağladığı gibi aynı zamanda aldığınız ekran görüntüsünü PNG ya da JPG gibi istediğiniz biçemde kaydetmenize izin veriyor.

5. Root Yöntemi (Android 4.0 Öncesi)

Google, Android 4.0 öncesinde ekran görüntüsü alınmasını riskli bulduğu için root erişimi olmayan cihazlarda buna izin vermemişti. Bu sebeple Android 4.0’dan daha eski bir Android sürümüne sahipseniz ne yazık ki root erişimi olmadan cihazınızdan ekran görüntüsü almanın bir yolu yok.

Root erişiminiz olması durumunda ekran görüntüsü almanızı sağlayacak bazı uygulamalar mevcut. Örneğin ücretsiz olan Screenshot uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın