background img
Eyl 15, 2012
0 0

Android Ekosistemine Bugüne Kadar Ne Kadar Harcadınız?

Yazar

Andy Rubin’in geçtiğimiz günlerde attığı bir tweet üzerine Business Week ve Business Week’in makalesi üzerine Android Authority bir soru sormuş, şimdi bu soruyu biz de kendi dilimizde dile getirelim istiyoruz.

Önce Andy Rubin ne demiş bir bakalım: “There have been half a billion android activations to date, with over 1.3m added every day.”

Yani “Android piyasaya çıktığından bu yana yarım milyar aktivasyonu geçtik ve her gün bu sayıya 1.3 milyon ekliyoruz.”

Android’in hayatımıza girdiği 2008 yılından bugüne kadar 500 milyon rakamını geride bırakması çok da şaşılacak bir durum değil, hatırlarsanız 2012’nin flaş ürünü Samsung Galaxy S3’ün 20 milyon satış rakamını geçtiğini önceki yazımızda belirtmiştik. Ayrıca HTC, Samsung ve Sony’nin iPhone’a kıyasla çok daha ucuza daha düşük segment Android cihazları olduğunu ve bu piyasanın da pastada gayet büyük bir dilim oluşturduğunu göz ardı etmemek gerekiyor.

Peki Android’in satış rakamları bu denli büyükken Apple ile kıyaslandığı durumda karlılık durumu nasıl?

Asymco yazarlarından Horace Dediu’nun 3 Mayıs 2012 tarihli yazısına göre 2011 sonu itibariyle 8 büyük akıllı telefon üreticisinin karlılık rakamlarına bakıldığı zaman Apple’ın çok büyük bir üstünlüğü bulunuyor.

Bu da demek oluyor ki Apple’ın pazarlama stratejisi Android’e göre çok daha başarılı. Bunda geçtiğimiz yıllar boyunca AppStore’un her zaman güvenilir olmasının yanında birden fazla Android market olması ve bu marketlerde bulunan uygulama ve oyunlarda ciddi güvenlik açıklarının olması yatıyor olabilir. Google bildiğiniz gibi 2012 yılı içerisinde Google Play hamlesi ile bu sorunu aşmak için bir adım atmış bulunuyor. Ancak hala geçerli olan bir sorun şu ki bir çok uygulama ve oyun ilk önce Apple için geliştiriliyor ve tuttuktan sonra Android versiyonları aylar sonra Google Play’e geliyor.

Apple’ın jailbreak problemi varken Android’in de apk problemi bulunuyor. Özellikle ülkemizde kişinin profili ne olursa olsun korsan ürün kullanma alışkanlığımız değişmiyor. Yasal olmayan şekilde ücretli uygulama ve oyunlara ait apk dosyalarını paylaşan çok sayıda site ve blog bulunuyor. Bu da Android’in gelirlerini ciddi oranda düşüyor.

Business Week yazarı Tofel birincil telefon olarak Galaxy Nexus kullandığını ve iPhone 4S’i de olduğunu belirtirken bugüne kadar Android için yaklaşık 150 dolar harcamasına rağmen ikinci telefonu olan iPhone için yaklaşık 750 dolar para harcadığınından bahsetmiş.  Android Central editor J.Angelo Racoma ise bugüne kadar android uygulama ve oyunlar için 10 dolar harcadığını ancak iOS için tek kuruş harcamadığını yazmış.

Kişisel olarak ben de bugüne kadar android için 850 TL’ye aldığım Galaxy Wonder’ıma şu ana kadar herhangi bir ücretli uygulama veya oyun indirmedim. Herhangi bir Apple ürününe sahip olmadığım için de Apple’a giden herhangi bir kuruşum olmadı.

Şimdi sorumuz size “Bugüne kadar android cihaz, uygulama ve oyunlara ne kadar para harcadınız?”Kaynak: Business Week, Android Authority

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın