background img
May 26, 2017
0 0

Android’de DNS Nasıl Değiştirilir?

Yazar

Ülkemizde özellikle bazı dönemde yaşanan internet hızındaki yavaşlık hemen hemen herkesin ortak şikayeti haline geldi. En son geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olarak kabul edilen Wikipedia’nın ülkemizde erişime kapatılması DNS ayarları konusunu yeniden popüler başlıklar arasında yerini almasını sağladı. “Peki Android telefonlarda/ tabletlerde DNS ayaları nasıl değiştiriliyor?” diyorsanız işte Android cihazınızda DNS değişikliği yapmanın detayları.

İnternet kullanımımız ilerledikçe ihtiyaçlarımız değişiyor. Bu ihtiyaçlarımızdan biri de bazen DNS ayarlarımızı değiştirmek oluyor. Cihazınızda alan adı sunucusunu değiştirmek için cihazınızın rootlu ve rootsuz olmasına göre farklı yöntemler kullanabilirsiniz.

Rootsuz DNS Değiştirme

Android işletim sistemi rootsuz olarak ne yazık ki 3G/4G(4.5G) bağlantısının DNS ayarını değiştirmeye izin vermemekte. Bu nedenle bu yöntemi sadece kablosuz bağlantı (Wi-Fi) için kullanabilirsiniz.

Google Play’de rootsuz bir şekilde 3G/4G bağlantısının DNS ayarını değiştirebildiği söylenen uygulamalar mevcut. Fakat bunlar aslında bilmediğiniz bir sunucu üzerinden VPN bağlantısı kuruyorlar. Amacınıza böylesi de uygun olabilir, fakat bu uygulamaları yüklemeden önce bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

1. Cihazınızın Ayarlar menüsünden Wi-Fi listesini açın.DNS Ayarları - Wi-Fi Listesi

2. Bağlandığınız kablosuz ağın ismine dokunun ve basılı tutun. Açılan menüden “Ağ yapısını değiştirin” seçeneğine dokunun.
DNS Ayarları - Ağ Menüsü

1 2 3

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın