background img
Eki 16, 2014
0 0

Android 5.0 Lollipop Resmiyet Kazandı

Yazar

Google’ın Haziran ayında düzenlediği Google I/O 2014 etkinliğinde Android L kod ismi ile duyurduğu Android işletim sisteminin en güncel sürümü sonunda tam ismine kavuştu. Google’ın Android 5.0 Lollipop ismini kullanmayı tercih etti. İşte Android L işletim sisteminin Andorid platformuna getirdiği yenilikler.

23 Eylül 2008’de HTC G1 modeliyle ilk olarak hayatımza giren Android işletim sistemi Android 1.1 Astro ile başlayan serüvenine Android 5.0 Lollipop ile devam ediyor. Android 4.0 Ice Cream Sandwich işletim sistemi sonrası en kapsamlı tasarım değişikliğine Android 5.0 Lollipop ile giden Google yeni işletim sisteminin ismini yayınladığı eğlenceli bir video ve Android takım lideri Sundar Pichai‘nin imzasını taşıyan bir blog yazısı ile resmileştirdi.

Yeni Tasarım Dili: Material Design!

2011 yılında Holo teması ile Android platformuna farklı bir görünüm kazandırmayı başaran Google, Android 5.0 Lollipop güncellemesiyle işletim sistemine Material Design tasarım anlayışını getiriyor. Material Desing adı verilen yeni tasarım dili ile birlikte Google, Android 5.0 Lollipop’la 5 bin yeni API ile Android platformunun özgürlüklerini arttırıyor.

Daha Yüksek Performans İçin ART

Dalvik sanal makinesi yerine ART sanal makinesi Android 5.0 Lollipop ile geçiş yapan Google, Android işletim sisteminin son sürümlerinde yavaş yavaş hayatımıza giren ART sanal makinesini Dalvik yerine işletim sisteminde tercih ediyor. ART sanal makinesi uygulamaların daha verimli şekilde çalışmasını sağlamasıyla, sisteme binen yükü azaltıyor. ART sanal makinesinin sunduğu bu özellikler sayesinde Android 5.0 Lollipop işletim sistemine sahip cihazların performansı çok daha yukarıya çıkarken, daha az enerji tükemi sağlayarak batarya performansını da olumlu yönde etkiliyor. Dalvik alternatif olan ART sanal makinesi 64-bit desteğiyle Android platfromunda son dönemde sesleri daha yüksek sesle çıkmaya başlayan 64-bit işlemcili cihazların peformansına da doğrudan katkı yapıyor. ARM, x86 ve MIPS mimarisiyle uyumlu olarak çalışan ART sanal makinesi Android 5.0 Lollipop işletim isteminin sunduğu en büyük artı olarak sayılabilir.Android Lollipop Bildirim PaneliBildirim Sistemi Çok Daha İnteraktif

Android 5.0 Lollipop işletim sistemiyle Android platformuna gelen yeniliklerden dikkat çeken diğer bir konu ise bildirim sistemi. Kilit ekranında bildirimleri okumak, silmek Android 5.0 Lollipop güncellemesiyle çok daha interaktif hale geldi denilebilir. Heads Up adı verilen özellik sayesinde bildirimler yüzen pencere şeklinde kullanıcıya sunulacak. Ayrıca bildirim panelinde çok daha interaktif olarak kullanılabilecek. Telefonuzu sessiz moda almak istediğinizde kaç saat sessizde kalmasını direkt bildirim panelinde yapabileceksiniz.

Daha Yüksek İnternet Performansı

Google’ın internet tarayıcı Chrome, Android 5.0 Lollipop işletim sistemiyle daha rahat kullanım ve daha yüksek performans sergileyecek. Son kullanılan uygulamalar menüsünde Android Lollipop işletim sistemin sunduğu Material Desing geçişleri, Chrome işletim sisteminin sekmelerinde de kullanılacak. Son kullanılan menüsünde son kullanılan Chrome sekmeleri de deste biçiminde sıralanabilecek. Google, Chrome’da sunduğu bu özelliği geliştiricilere de açacak. Artık uygulamalarda daha interaktif kullanım son kullanılan menüsünde olacak denilebilir. Fluid tasarım anlayışıyla yenilenen Google Chrome grafik işlemci tarafından donanımsal hızlandırma ile 60 fps hızı sunacak.

Project Volta ve Güç Tasarruf Modu

Akıllı telefonların donanımsal özelliklerinin artmasıyla birlikte batarya performanslarının aynı paralellikte artış sağlayamaması akıllı telefon kullanıcılarını yede batarya veya power bank kullanımına mecbur bıraktı denilebilir. Android 5.0 Lollipop işletim sistemiyle birlikte Project Volta adı verilen batarya performans inovasyonunu da tanıtan Google, arka planda çalışan uygulamaların farklı farklı kontrol edilerek kapatılmasını sağlayarak Android işletim sisteminde 90  dakika batarya performans artışı sağlıyor.

Battery Historian özelliğiyle de kullanıcıların alışkanlıklarına göre cihazların güç yönetimini geliştiren Google, Qualcomm’un sunduğu Battery Guru programının özelliklerine oldukça benzeyen bir sistemi işletim sisteminin içerisinde doğrudan sunuyor.

Yeni SMS Uygulaması: “Messenger”

Google Talk ve Google+ Hangouts mesajlaşma uygulamalarını tek çatı altında toplandığı Hangouts uygulamasına geçtiğimiz sene SMS desteği de kazandırarak Android işletim sisteminde yerleşik SMS uygulaması yerine Hangouts’ın kullanılmasını sağlamıştı. Nexus 6 için yayınlanan görsel ve videolarda göze çarğpan yeniliklerden bir tanesi de ana ekranda Hangouts ikonu yerine yeni bir mesajlaşma ikonunun yer almasıydı. Google’ın Messenger adını verdiğini yeni mesaj uygulaması Android Lollipop işletim sistemi güncellemesiyle geliyor.Android L EkranBluetooth 4.1 Desteği

Android 5.0 Lollipop işletim sistemi güncellemesiyle Bluetooh 4.1 desteğini de duyurdu. Bluetooh 4.0 teknolojisiyle enerji verimliliğini getiren Google, Bluetooh 4.1 ile cihazların birbirini yönetmesini sağlıyor. Akıllı saatlerin daha interkatif kullanılmasını sağlayacak olan Bluetooth 4.1 teknolojisi akıllı saat üzerinden telefonunuzu çok daha rahat kullanmanızı sağlayacak.

Güvenlik İyileştirmeleri ve Çoklu Kullanıcı Modu

Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemiyle duyurulan çoklu kullanıcı modu artık akıllı telefonlar tarafından da destekleniyor. Çoklu kullanıcı modu sayesinde kullanıcılar verilerinin gizliliğini sağlayarak cihazlarını farklı kullanıcılarla paylaşabiliyor. Özellikle kurumsal pazarda büyük ses getirecek olan bu özellik kişisel ana ekran ile kurumsal ana ekranları güvenli bir şekilde birbirinden ayırıyor. Samsung’un güvenlik uygulaması olan KNOX ile işbirliği yapan Google’ın bu hamlesinin kurumsal pazarda nasıl bir ses getireceğini bekleyip göreceğiz.

Android 5.0 Lollipop işletim sistemiyle misafir modunu da sunan Google, cihaza herhangi yeni bir hesap eklemesine gerek kalmadan cihazınızın bazı özelliklerini farklı kullanıcıların kullanımına sunmanıza imkan sağlıyor. Ayrıca iğneleme (sabitleme) özelliğiyle belirli bir uygulama sabitlenerek cihaz farklı kullanıcılarla paylaşılabiliyor. Sabitlenen uygulama haricinde hiçbir uygulamaya misafirin yetkisinin olmaması Google’ın güvenlik konusunda sunduğu özellikler arasında. Mesela teleon uygulamasını sabitleyerek telefonunuzu paylaştığınız kişinin sadece arama yapabilmesini, arama fonksiyonu haricinde telefonu kullanamamasını sağlayabilirsiniz.

Bluetooth bağlantısı onaylanmış akıllı saatiniz ile kilit ekranınızı herhangi ek bir güvenlik önlemi (desen kilidi veya şifre) olmadan açabildiğinizi ekleyelim.

Android 5.0 Lollipop işletim sistemiyle birlikte Motorola üretimi Nexus 6, HTC üretimi Nexus 9 Tablet ve Android TV cihazı Nexus Player‘a resmiyet kazandıran Google önümüzdeki günlerde Android 5.0 Lollipop işletim sistemi güncellemesini öncelikle Nexus cihazlardan başlayarak dağıtmaya başlayacak.

Kaynak: Google

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın