background img
Kas 4, 2013
0 0

Android 4.4 KitKat’ın Getirdiği Yenilikler

Yazar

kitkatAndroid işletim sisteminin en yeni üyesi olan Android 4.4 KitKat dün San Francisco’da düzenlenen bir basın toplantısı ile Nexus 5 ile birlikte resmiyet kazandı.  Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi ile başlayan Jelly Bean  artık yerini Android 4.4 KitKat’a bıraktı.

Eylül ayının ilk günlerinde Android ve Crome OS şefi Sundar Pichai tarafından ilk duyurusu yapılan Android 4.4 KitKat sonunda resmiyet kazandı. Her yeni Nexus telefonu ile yeni bir işletim sistemi sunan Google, Nexus 5 ile birlikte Android 4.4 KitKat’ı Android platformunun en yeni üyesi olarak sundu. LG tarafından üretilen, özellikle uygun fiyat ve teknik özellikleri ile dikkat çeken Nexus 5’in tüm teknik özelliklerine buradaki haberimizden ulaşabilirsiniz.

Nexus 5 ile resmiyet kazanan Android 4.4 KitKat sunduğu birçok yenilikle Andorid dünyasına merhaba dedi. İşte Android 4.4 KitKat‘ın getirdiği yenilikler.

Android-4.4-Tam-EkranAndroid 4.4’ün sunduğu en büyük yenilik olarak 512 MB RAM‘li cihazlara destek sunmasını söyleyebiliriz. Android ve Crome OS şefi Sundar Pichai‘nin Android 4.4 KitKat’ı verimlilik üzerine kurguladıklarını özellikle vurgulamasının arkasında Google’ın kendi uygulamalarında bazı optimizasyonlara giderek daha az hafıza kullanımına imkan sağladığı yatıyor. 512 MB RAM’e sahip olan cihazlarda da yer alacak olan Android 4.4 KitKat şu anda piyasada olan birçok giriş seviyesi telefon için değilde 2014 yılında çıkacak olan giriş seviyesi telefonları ilgilendiriyor. Bundan sonra giriş seviyesi telefonlarda da Android 4.4 KitKat yani Android’in son sürümünü görebileceğiz.

Android 4.4 KitKat’ın dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de tam ekran özelliğinin olması. Kitap okurken veya oyun oynarken ekranda çoğunlukla kaybolmayan sanal menü tuşları ve durum çubuğu Android 4.4 KitKat’da artık oyun ve kitap keyfinizi bozamayacak. Sanal menü tuşları herhangi bir oyuna giriş yaptığınızda otomatikman kaybolacak.
artAndroid 4.4 KitKat ile birlikte gelen özelliklerden diğeri ise sesli komut. Google Now uygulamasını daha da geliştirerek Nexus 5 ile birlikte Android platformuna kazandıran Google, “Ok Google” komutu ile birlikte Nexus 5’in kilit ekranının açılmasına fırsat tanıyor. Moto X modelinde karşımıza çıkan bu özelliği geliştiren Google, sesli komutları arama, mesaj atma vb günlük fonksiyonlar içinde geliştirmiş görünüyor. Mesela Ahmet’i aramak istediğinizde “Ahmet’i ara” cümlesini telefonunuza söylemeniz yeterli. Eğer telefonunuzda Ahmet ismiyle birden fazla kişi kayıtlı ise hangi Ahmet’i araması gerektiğini telefonunuz size soracak.

Android 4.4 KitKat ile Android platfromunda kablosuz yazdırma desteği geliyor. ” Android Telefondan Yazıcıya Nasıl Bağlanılır ?” sorusu tarihe karışıyor denilebilir. Google tarafından paylaşılan görselde de görüldüğü gibi akıllı telefon ve tabletinizde yer alan belgelerinizi özelleştirerek HP ePrint yazıcılarından sorunsuz olarak çıktı alabilirsiniz. Google Cloud Print‘e bağlı herhangi bir yazıcıdan herhangi bir işletim işletim sistemi ile nasıl çıktı alabileceğinizi buradaki yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Android 4.4 KitKat öncesi “Android ile kablosuz nasıl yazdırılır?” yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

emojiAndroid 4.4 KitKat ile gelen özelliklerden bir tanesi de günlük hayatta en çok kullandığımız fonksiyonlardan olan müzik uygulamalarında karşımıza çıkıyor. Artık kilit ekranında o an çalınan parçanın kontrollerini ve albüm kapağını tam ekran olarak görebileceğiz. Ayrıca bu ekranda bir kamera kısayolu da Android 4.4 KitKat ile gelen yenilikler arasında.

Google Android 4.4 KitKat ile birlikte Hnagouts’un etkinliğini de arttırmayı planlıyor. SMS ve MMS için başvurulan kaynak olarak karşımıza çıkan Hangouts, emoji desteği ile çok daha fazla ikonla kullanıcıların anlık bildirimlerini özelleştiriyor. Gülücük ikonlarının klavyede yerini alması kullanımını arttıracak gibi duruyor.

Sensör yığını sayesinde veri taleplerinden tasarruf ederek pil ömrünü uzatmaya giden Google, yazılımcıların kızıl ötesi, NFC ve adımsayar gibi araçları kullanacak uygulamalar geliştirmesini de kolaylaştırdı. NFC sisteminin içerisine yerleştirilen Post Card Evolution adı verilen bir  özellik sayesinde tüm uygulamaların içerisinde NFC özelliği olabilecek. Tüm ödemeler uygulama bazında uygulama içerisinde gerçekleştirilebilecek.

Arama ve Hangouts’da yapılan özelleştirmelerle favori kişilerinize ulaşmak artık çok daha kolay. Arama ekranında yer alan arayan kişi kimliğinde de bazı optimizasyonlar yapan Google  kızılötesi kontrol, adım sayar ve NFC üzerinden ödeme sistemlerinde de güvenlik geliştirmelerini Android 4.4 KitKat’da sunuyor. Sensör yığınlarının veri taleplerinde gruplandırma yaparak tasarrufa giden Google akıllı cihazların pil ömürlerini arttırmayı hedefliyor.

dial-pad

Android 4.4 KitKat ile televizyonlar içinde dahili kızıl ötesi desteği geliyor. Bu sayede telefon yada tabletinizi kumanda yerine artık kullanabileceksiniz.

KitKat’ın getirdiği yeniliklerden bir tanesi de artık oyun veya herhangi bir uygulama ile uğraşırken telefon yada tabletinizin ekranını ek bir yazılıma gerek kalmadan kaydedebileceksiniz. Özellikle bazı uygulamalarda çok işinize yarayacak olan bu özellik bizim içinde yararlı oldu denilebilir.

 Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi ile hayatımızda daha çok yer bulan gelişmiş uygulama yönetimi KitKat ile daha da geliştirildiği son söz olarak söylerek sizleri bu geliştirmelere daha yakından incelemeniz için Andorid 4.4 KitKat’da yer alan yeniliklerin anlatıldığı video ile baş başa bırakıyoruz.


Kaynak : Android

Kategoriler:
Android Haberleri

Yorumlar: Android 4.4 KitKat’ın Getirdiği Yenilikler

  • “Android 4.4 KitKat şu anda piyasada olan birçok giriş seviyesi telefon için değilde 2014 yılında çıkacak olan giriş seviyesi telefonları ilgilendiriyor.” denmiş ama bunu biraz daha açarsak iyi olurdu hangi model bunlar peki…

    Dehri 24 Aralık 2013 21:24 Cevapla
    • Google’ın 2 yıl önce piyasaya çıkan Galaxy Nexus modelini Android 4.4 KitKat güncellemesinin dışında tutması şu anda piyasadaki birçok giriş seviyesi telefonun Android 4.4 KitKat güncellemesinden mahrum kalacağının bir göstergesi. Ayrıca üreticiler giriş seviyesi telefonlarını yenileyerek yeni cihaz satma düşüncesinde olacağından dolayı şu anda piyasada olan birçok cihaz Android 4.4 KitKat güncellemesini almayacaktır. Güncelleme konusunda en önemli iki etken bunlar denilebilir.

      Oğuzhan 24 Aralık 2013 22:02 Cevapla

Bir Cevap Yazın