background img
Tem 25, 2013
0 0

Android 4.3 Jelly Bean İşletim Sistemi Yenilikler

Yazar

Android 4.3 YeniliklerGoogle’ın bugün gerçekleştirmiş olduğu etkinlikle resmiyet kazanan Android 4.3 Jelly Bean işletim sistemi yeni nesil Nexus 7 ile Android dünyasına merhaba dedi. Diğer Nexus cihazlar içinde bugünden itibaren dağıtılacağı duyurulan Android 4.3 Jelly Bean işletim sisteminin getirdiği yenilikler haberimizde.

Yeni nesil Nexus 7 bugün “Sundar Pichai ile kahvaltı” adı verilen etkinlikle tanıtıldı. Google-Asus işbirliği ile 7 inç tablet piyasasına referans olan Nexus 7’nin güçlendirilmiş ve yenilenmiş versiyonu yeni nesil Nexus 7’nin tüm teknik özelliklerini buradaki haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Google’ın etkinlikte ilk olarak Android 4.3 Jelly Bean işletim sistemine sahip Nexus 7’yi tanıtmasının ardından Android 4.3’ün getirdiği yenilikler ve TV’leri akıllı hale getiren Chromecast cihazı tanıtıldı.

Android Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hugo Barra tarafından tanıtılan Android 4.3 Jelly Bean işletim sistemi birçok yenilikle geliyor. Çoklu kullanıcı desteğinde bazı değişikliklerin yapıldığı Android 4.3 Jelly Bean işletim sistemi, kullanıcılar arasından kısıtlı erişim imkanları sunacak. Farklı kullanıcıların hangi öğelere erişebileceğini seçilebileceği Android 4.3 Jelly Bean işletim sisteminde bu sayede farklı kullanıcıları özelleştiriyor. Son dönemde çocuklar tarafından Apple Store ve Google Play’de yapılan yüksek meblağlardaki alışverişlere önlem getiren Android 4.3 Jelly Bean işletim sistemi, çocuk profilinde Google Play’den uygulama satın almayı engelliyor.

Düşük güç tüketimli Bluetooth cihazları desteklemek için kapsamı genişleten Android 4.3 Jelly Bean işletim sistemi Bluetooth 4.0 ile gelen düşük enerji profiline destek oluyor. Bluetooth Smart Ready adı verilen teknoloji ile sporcu saatleri, nabız ölçerler vb. aksesuarlar standart bir uygulama ile Android cihazlara bağlanabilecek. Ayrıca Bluetooh AVRCP 1.3 desteği de Android 4.3 Jelly Bean işletim sistemi ile gelen yenilikler arasında.

Android 4.3’ün sunduğu yeniliklerin arasında OpenGL ES 3.0 desteğinin genişletilmesi de yer alıyor. Daha yüksek kalitede grafikler sunan OpenGL 3.0, Android 4.3 Jelly Bean ile yazılım desteğini Adreno 305 ve sonrasına da sunuyor.

Android 4.3 Jelly Bean işletim sistemi sanal surround ses özelliğini android cihazlara getiriyor. Kablosuz görüntü aktarımı Wireless Display desteği Nexus cihazlara da sunuluyor.

Geliştirilmiş yeni algoritmalar ile gamepad ve joystick destek ve bağlantı iletim süreleri iyileştiriliyor. Numara çevirim arayüzünde de geliştirilmelerin yapılarak Google’ın Samsung’un TouchWiz arayüzünden tanıdığımız harf algoritması (otomatik tamamlama) karşımıza çıkıyor.

Kaynak: Android

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın