background img
Eki 7, 2012
0 0

Android 4.2, Project Roadrunner, Play Store, Customization Center

Yazar


Öncelikle yazacağım bilgilerin kesin olmadığını söylemeliyim ama AndroidandMe sitesinde yayınlanan sızıntının  ayrıntılı olması gerçekleşme olasılığını artırıyor. Google’ ın ekim ayında düzenleyeceğini bildirdiği tanıtım organizasyonunda tanıtılacak olan yazılımın Android 4.2 , donanımın ise LG Optimus Nexus olacağı söylentiler arasında. Android 4.2 Jelly Bean’in alt sürümü olacak. Lg Nexus ise Google’ın yeni Nexus’u.

Tanıtımı sabırsızlıkla beklediğimizi söyleyip yayınlanan ayrıntılara geçelim.

Yeni Nexus Programı

Önceki raporlarında da yeni Nexus programına değinen kaynak, bu sefer donanım üreticileri ve yazılım sağlayıcısı olan Google tarafından nasıl işleyeceğini  ortaya koyuyor. Donanım üreticileri güncellemelerin sorunsuz olması için sürücü detayları konusun da Google’la  birlikte çalışacak fakat yaızlım güncellemelerinden Google sorumlu olacak. Yeni Nexus programı çerçevesinde
olan telefonların adlarında Nexus kelimesi geçmesi de zorunlu değil ve önümüzdeki yıl yayınlanacak Android 5.0 ‘a uyumlu olacaklar. Üreticilerin yeni Nexus programında üretim yapabilmeleri için birkaç şartı yerine getirmeleri ön koşulu var.
Öncelikle cihazlar Android işletim sistemine sahip olacaklar, bütün Nexus oyunlarını destekleyecekler ve buna uygun donanımda olacaklar, Google Wallet desteğine  yani NFC çipine sahip olmaları gerekiyor.

Nexus sertifikalı ürünler için özel hizmetler hazırladığı tahmin edilen yazılım şirketi, dijital içerik sektöründe Amazon ve diğer büyük oyuncularla rekabet edebilmek için medya servislerine Nexus’larda yaygın bir şekilde yer verecek. Satın alınan içeriklerin izinsiz kopyalanmasını engellemek içinse üreticiler için oldukça değerli olan bu sertifika programındaki modellere belirli bir korumalı bellek  bulundurma şartı getiriliyor. Böyle bir koşulun Google Play Store’a erişim için de zorunlu tutulması bekleniyor. Tüm bu çalışmaların Play Store’un yüksek korsan kullanım oranlarını aşağı çekmek,  üreticilere yazılımsal anlamda tam destek sağlamak amacıyla uzun süredir yürütüldüğü tahmin ediliyor.

Yeni Customization Center

Şu an piyasadaki her android cihazın kendi üreticisinin yayınladığı arayüzü çıktığı tarihle alakalı olarak birbirinden çok farklı.
Bu dağılmış ve bir anlamda parçalanmış yapının sorumlusu başta üreticiler olmak üzere bu konuya geç müdahale eden Google.
Bu konuda bu zamana kadar ki en iyi çözüm Android 4.2 ile gelebilir. Fakat yinede büyük beklenti içerisinde olmamakta fayda var.

Customization Center adlı yeni bir bölüm üzerinden zil sesi, dil, arkaplan ve Launcher gibi arayüz ögelerini kolayca değiştirebilecek ve Google Play Store’daki içeriklerle bu özelleştirme merkezi zenginleştirilebilecek. Bununla birlikte tam olarak bir tema sisteminin mevcut olmadığı Android ekosisteminde artık kullanıcılar tüm simgeleri  etkileyen temalar ve kullanıcı arayüzünü tamamen farklılaştıran filtrelerle cihazlarını daha fazla özelleştirebilecek.

Özelleştirme merkezi üreticilere kendi arayüzlerini oluşturma hususunda fayda sağlayacak.  En küçük çaplı firmalar dahi Android cihazları için bu yazılımsal fonksiyon üzerinden kendi arayüzlerini hazırlayabilecek.  Üstelik yeni bir sürüm yayınlandığında port etme gibi zorlu bir aşama ortadan kalkacak, tüketiciler yeni versiyonlara daha çabuk kavuşacak. Eğer bir üretici bu merkeze başvurmadan kendi arayüzünü inşa eder ve yeni yazılıma kullanıcılarını  zamanında güncelleyemezse Google, burada devreye girerek tüketicileri varsayılan, stok arayüze döndürüp üretici yazılımını beklerken kullandıkları mobil işletim sisteminin en güncel halini tecrübe edebilmelerine imkan tanıyacak.  Bu desteğin sağlanabilmesi için cihazın bazı şartlara uygun olarak geliştirilmiş olması gerektiği düşünülüyor.

Yeni Project Roadrunner

Bu konuda pek bir ayrıntı olmasa da Project Roadruuner diye anılan program batarya ömrü iyileştirmesi hakkında.
Her ne kadar ismiyle hız konusunda bir gelişme sunacağı izleniminin oluşmasına sebep olsa da Roadrunner projesi,  güç tüketiminde Gingerbread’den sonra yapılan en büyük iyileştirme olacak. Genel anlamda hız ve tepki süresini  olumlu yönde etkileyen Android 4.1’in ardından 4.2 ile  enerjinin daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi sağlanacak.

Güncellenen Google Play, Google Now ve yeni video oynatıcı

Birçok Android güncellemesinde olduğu gibi platformun resmi uygulama mağazası da değişimden nasibini alacak. Kullanımı doğrultusunda kişiselleşen içerik arama özelliği, uyarı merkezi bütünleşmesiyle desteklenen isteğe bağlı promosyon kampanyaları, yeni ödeme seçenekleri ve kolaylaştırılan uygulama içi ödeme sistemi ile hem geliştiriciler hem de tüketiciler çok sayıda dijital içeriği yapısında barındıran Play Store’dan daha iyi bir şekilde yararlanabilecek.

Google’ın medya servislerine daha fazla önem vermesinin bir getirisi olarak Android’in varsayılan video oynatıcısı da  daha fazla API’yi destekleyecek ve muhtemelen üçüncü parti oynatıcılara duyulan ihtiyacı azaltacak. Bu çekirdek uygulamada gerçekleştirilecek önemli yeniliklerin ardından birçok uygulama, stok video oynatıcısından daha fazla yararlanabilecek.

Daha önce müjdelenen Google Now güncellemesi de Android 4.2’yle birlikte gelecek. Tüketicilere basit işlemleri nasıl gerçekleştirebilecekleri  konusunda yardım edecek olan arama motoru tabanlı sanal asistan hizmeti, Android işletim sisteminin kullanımını büyük ölçüde kolaylaştırmış olacak.

Bir alt sürüm için oldukça fazla olan bu değişikliklerin sonraki büyük yükseltmeye ertelenme ihtimali bulunuyor. Önceki sürümlerde de yer alacağı iddia  edilen tema sistemiyle alakalı şimdiye kadar bir hamle yapılmamış olması böyle bir durumla karşılaşılabileceğini gösteriyor. Buna rağmen Google,  tahmin edilenin aksine mobil ekosisteminde önemli değişiklikler yapacak bir Jelly Bean alt sürümü geliştirmiş olabilir. Yakında gerek yeni Android sürümü gerekse Nexus sertifika sistemine dair daha fazla detay gün yüzüne çıkacaktır.Kaynak: AndroidandMe

Kategoriler:
Android Haberleri

Yorumlar: Android 4.2, Project Roadrunner, Play Store, Customization Center

  • 4.1 cikarken de apple’in yeni versiyonda getirdiginden daha buyuk gelistirmeyi alt surum olarak sunmustu google. Bu sefer de booyle olmamasi icin bi sebep yok. Bu yazilanlar ve belki daha fazlasi 4.2 de gelebilir.

    rumi 23 Ekim 2012 10:49 Cevapla

Bir Cevap Yazın