background img
Kas 1, 2012
0 0

Android 4.2 Jelly Bean Resmen Duyuruldu

Yazar

Merakla beklenen Android 4.2 Jelly Bean‘in resmen duyurulduğunu daha önceki yazımızda sizlerle paylaşmış ancak detaylarını vermemiştik. Bu yazımızda ise sizlerle Android 4.2 Jelly Bean ile android dünyasına gelen yenilikleri paylaşacağız.

Haziran ayında Nexus 7 ile birlikte duyurulan Android 4.1 Jelly Bean henüz tam olarak yaygınlaşmadan Android 4.2 de yine Jelly Bean adıyla ve daha gelişmiş özelliklerle karşımızda. Peki Android 4.2 Jelly Bean’in 4.1 Jelly Bean’den ne farkı var?

1. Yeni Kamera Fonksiyonu

Üzerine basılarak belirtilen en önemli gelişme Photo Sphere özelliği ile sadece iki yöne değil yukarı ve aşağı da dahil 360 derece panaromik fotoğraflar çekilebilmesini sağlayan yeni kamera fonksiyonu. Android 4.2 Jelly Bean ile beraber hayatımıza giren Photo Sphere ile daha önce hiçbir android cihazda yaşamadığımız bir kamera deneyimi bizleri bekliyor.

Android 4.2 Photo Sphere Kamera

Google Nexus’un resmi Youtube sayfasından Nexus 4 ile Photo Sphere kullanımına örnek olarak eklenen alttaki videoyu izledikten sonra ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

2. Gesture Typing

Android 4.2 Jelly Bean daha gelişmiş bir klavye uygulaması olan Gesture Typing ile gelecek ve bu sayede yazmak artık çok daha hızlı ve çok daha kolay olacak. Hali hazırda Swype yada Swiftkey 3 android klavye uygulamalarını kullananlar Gesture Typing’i de kendilerini neler beklediğini az çok tahmin edebilirler.

Parmağınızı klavyeden çekmeden yazmak istediğiniz kelimeyi oluşturan harflerin üzerinde gezdiriyorsunuz ve Gesture Typing yazmak istediğiniz kelimeyi içeren olasılıkları size gösteriyor size sadece seçmek kalıyor, boşluğu da yine Gesture Typing bırakıyor. Ayrıca bir sonraki kelimenizi de tahmin ederek cümlelerinizi daha hızlı şekilde bitirebilmenizi sağlıyor.

Gesture Typing’i sesli komutlarla da kullanabiliyorsunuz ve bunu yapmak için internet bağlantınız olmasına gerek yok!

Android 4.2 Akıllı Klavye

3. Çoklu Kullanıcı Modu

Android 4.2 Jelly Bean ile birlikte artık Android Tabletlerimizi çoklu kullanıcı ile kullanabileceğiz.

Windows ve Linux sistemlerinden alışık olduğumuz bu uygulama nihayet android dünyasında da yerini almış olacak.

Çoklu Kullanıcı Modu sayesinde her bir kullanıcının kendisine özel bir ana sayfası, duvar kağıdı, widgetları, uygulamaları ve oyunları olacak. Kullanıcı değiştirmek için logoff yapmanıza veya cihazı kapatıp açmanıza gerek olmadan bir buton yardımı ile bir kullanıcıdan diğerine geçiş yapabileceksiniz.

Android-Multi-User-Mode

4. Kablosuz Görüntü Aktarımı

Hali hazırda MHL portunun yardımıyla android cihazlarımızdan görüntü aktarımı yapabiliyorduk. Android 4.2 Jelly Bean ile görüntü aktarma fonskiyonu kablosuz özellik kazanıyor ve HDMI girişine Miracast uyumlu bir adaptör bağlı HDTV lere telefon veya tabletimizden wifi üzerinden görüntü aktarabiliyoruz.

Miracast-Kablosuz-Görüntü-Aktarımı

5. Google Now

Android 4.1 ile hayatımıza giren dijital asistan Google Now 4.2 ile daha ileri bir noktaya taşınmış. Yeni Google Now siz daha sormadan size ihtiyacınız olan bilgiyi ihtiyacınız olan anda veriyor. Mesela henüz güne başlamadan günün hava durumu tahminini , durakta beklerken bir sonraki trenin ne zaman durağa geleceği gibi önemli bilgileri kolayca öğreniyorsunuz.

Android-Google-Now-Kişisel-Asistan

6. Google Search

Google Search de gelişmelerden nasibini almış. Mevcutta olduğu gibi konuşarak bir google search yapabiliyorsunuz ancak bu sefer Knowledge Graph özelliği sayesinde sesli yanıt alabiliyorsunuz. Hem de çok daha hızlı, çok daha kesin yanıtlar.

7. Daydream

Daydream özelliği sayesinde android cihazınızı aktif olarak kullanmadığınız durumlarda ekrana fotoğraf albümlerinizi, Google Current haberlerini getiren bir ekran koruyucuya sahip olabilirsiniz.

Genel itibariyle öne çıkan yenilikler bunlar olmakla beraber henüz 4.1 Jelly Bean güncellemesinin yaygınlaşmadığı ülkemizde 4.2 Jelly Bean güncellemesi bakalım ne zaman gelecek, hep beraber bekleyelim ve görelim.Kaynak: Android , Android Community

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın