background img
Nis 8, 2014
0 0

30 Saniye’de %100 Şarj İmkanı Sunan Teknoloji

Yazar

Akıllı telefonların en çok eleştirilen hatta capslere konu olan şarj sorunu ile alakalı sevindirici haber StoreDot şirketinden geldi. İşte 30 saniyede akıllı telefonların bataryasını şarj etme imkanı sunan teknolojinin detayları.

Günümüzde akıllı cihazların daha da gelişmesinin önündeki en büyük engellerden olan batarya tüketimi ile alakalı son dönemde birçok araştırma haberi art arda gelmeye başladı. Geçtiğimiz sene Intel‘in Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda 18 yaşındaki Easha Khare‘nin geliştirdiği 30 saniyede şarj olabilen batarya haberinden sonra ülkemizde Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencilerinden Ceyhun Derinboğaz‘ın grafenden yararlanarak akıllı cihazların batarya performansını 4 katına çıkartacak pil üzerine yaptığı çalışmalar gündemde yerini almıştı. Pil konusunda tüm gelişmeleri izleyen StoreDot mühendisleri akıllı cihazların şarj sorununu değiştirecek büyük bir buluşa imza attı.

Tel Aviv merkezli StoreDot şirketi mühendislerinin geliştirmiş olduğu teknolojiye göre akıllı cihazlarda bulunan standart lityum iyon piller 30 saniyede %100 şarj olabilecek. Samsung Galaxy S3’ün 2100 mAh bataryası ile geliştirmiş olduğu tekenoloji gözler önüne seren şirket, %27 doluluk oranına sahip olan pili 29 saniyede %100 doluluk oranına çıkarabiliyor.

StoreDot’un nanodotlar sayesinde  kimyasal olarak sentezlenmiş biyo organik peptit moleküllerin hem elektrot direncini arttırıyor hemde elektrolit performansını yükseltiyor. Multi Fonction Electrode ismi verilen yeni teknoloji ilk olarak 2016 yılında hayatımıza akıllı cihazların batarya şarj süresini kısaltmak üzere girmeye hazırlanıyor. Akıllı cihazların bataryasınından sonra elektrikle çalışan otomotiv sektörüne de girmeye hazırlanan şirketin şarj sorununu ortadan kaldırabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın