background img
Oca 2, 2013
0 0

2013 Ucuz Tabletlerin Yılı Olacak

Yazar

2012 sadece akıllı telefon pazarında değil aynı zamanda tablet dünyasında da kıyasıya bir rekabetin yaşandığı bir yıl oldu. Apple cephesinden bir yıl içerisinde iPad 3, iPad mini ve iPad 4 olmak üzere tam 3 farklı iPad versiyonu gelirken android dünyası da boş durmadı. Samsung, Sony, Asus, LG gibi devler üst düzey android tabletlerini birbiri ardına teknoloji severlerin beğenisine sunuldu. Ucuz tablet arayanlar ise rotasını Çin’e çevirdi ve liste başını Ainol’ un çektiği Çin Malı tabletler de ciddi satış rakamlarına ulaştılar.

Android-Tablet

2012 yılında android tablet piyasasını yıldızı Google & Asus iş birliğiyle piyasaya sürülen ve 200 dolar gibi muhteşem bir fiyatla alınabilen Nexus 7 oldu. Ülkemizde Google Play üzerinden cihaz satın alamadığımız için Nexus 7 satan bilişim firmalarından 550 – 600 TL civarında fiyatlara Nexus 7 alabiliyoruz. Google, Nexus 7 nin ardından 10 inç tablet piyasasına da girdi ve bu sefer Samsung işbirliğiyle Nexus 10 ortaya çıktı.

Ancak android tablet piyasasının oyuncuları sadece bu global devlerden oluşmuyor. Adına “white box” yani “beyaz kutu” denilen bir pazar var ve bu pazarda daha uygun bütçeli tablet arasında da kıyasıya bir rekabet yaşanıyor.  Tayvanlı teknoloji blogu DigiTimes’ın haberine göre bu pazardaki satış rakamlarının 2012 de 40 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Talebin bu kadar yoğun olması Samsung, Asus, Acer ve Lenovo’nun dikkatini çekmiş olacak ki bu firmaların 2013 yılı içerisinde ucuz tablet pazarına girmeleri bekleniyor.

* Peki böyle bir gelişmede bu pazarda şu an hakim olan isimsiz markaların durumu ne olacak?

DigiTimes’a göre 2013 yılının ilk 6 ayında pazardaki firmaların 1/3 ü kepenkleri kapatmak zorunda kalacak ve pazar payı savaşının yıl hız kesmeden devam etmesiyle 2013 sonunda pazardaki küçük oyunculardan sadece 1/3 ü savaşın içerisinde yer almaya devam edecek.

* Peki bu pazar payı savaşı nasıl başlayacak?

Herşey Acer‘ın Iconia B1 isimli tabletinin sadece 99 dolardan başlayan fiyatlarla pazara girmesiyle başlayacak. Acer’ın arkasından ikinci darbenin Asus‘un Nexus markası dışında bir 7 inçlik tablet çıkarması ve 150 dolar civarında satışa sunmasıyla gelmesi bekleniyor.

Samsung ve Lenovo’nun da ucuz tablet pazarını yakından izledikleri ve doğacak bir fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek üzere hazırda bekledikleri raporda geçen diğer bir önemli nokta.

Kaynak: Android Authority

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın